آغاز پذیره‌نویسی عمومی صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی

با شروع پذیره‌نویسی عمومی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه فناوری بازنشستگی، این صندوق از تاریخ 97/07/25 رسماً کار خود را به عنوان ششمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بورسی با نماد فنابا آغاز نمود. بر این اساس نشست خبری مربوط به معرفی این صندوق صبح روز چهارشنبه 97/07/25 در محل شرکت فرابورس ایران برگزار گردید.

با شروع پذیره‌نویسی عمومی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه فناوری بازنشستگی، این صندوق از تاریخ 97/07/25 رسماً کار خود را به عنوان ششمین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه بورسی با نماد فنابا آغاز نمود. بر این اساس نشست خبری مربوط به معرفی این صندوق صبح روز چهارشنبه 97/07/25 در محل شرکت فرابورس ایران برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم علم‌الهدی معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران، وی‌سی‌ها را به عنوان فرصت خوبی برای عموم افرادی که به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های نوآورانه علاقه دارند، پیشنهاد کرد و ‏ادامه داد: این صندوق‌ها می‌توانند بازدهی‌های مناسبی داشته باشند برای مثال صندوق رویش لوتوس طی کمتر از دو سال فعالیت ‏خود حدود 40 درصد بازدهی داشته است.‏ معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران همچنین به ارائه آمارهایی از پنج صندوق جسورانه قبلی پرداخت و افزود: درست است که وی‌سی‌ها ماهیت جسورانه دارند اما باید توجه داشت که علاوه بر پتانسیلی که این صندوق‌ها برای رسیدن به بازدهی دارند، اطلاعات آن‌ها بسیار شفاف است و در سامانه کدال قابل مشاهده می‌باشد.

در ادامه این نشست خبری، جواد عشقی‌نژاد مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشور به دوران بحران‌های اقتصادی جهان اشاره کرد و گفت: در آن زمان این بحران‌ها گریبانگیر صندوق‌های بازنشستگی نیز شد و از مهم‌ترین ابزارهایی که این صندوق‌ها را نجات داد سرمایه‌گذاری جسورانه بود. ما نیز به عنوان نخستین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه در ایران که در حوزه بازنشستگی فعال است به دنبال اصلاح پرتفو صندوق‌های بازنشستگی کشور هستیم. عشقی‌نژاد مدیر صندوق سرمایه‌گذاری فناوری بازنشستگی را شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری و متولی آن را شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری آرمان آتی اعلام کرد و افزود: حوزه تخصصی فعالیت وی‌سی فنابا مربوط به فناوری مالی و خدمات در حوزه بازنشستگی کشور است.

عشقی‌نژاد در مورد سیاست‌های مربوط به پذیره‌نویسی و جذب سرمایه وی‌سی فناوری بازنشستگی نیز گفت: این صندوق دارای 100 هزار واحد به ارزش اسمی هر واحد 100 هزار تومان است که حداقل تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری برای افراد حقیقی و حقوقی 1000 واحد سرمایه‌گذاری است. حداکثر میزان سرمایه‌گذاری نیز برای این افراد 10 درصد واحدهای صندوق یعنی 10 هزار واحد معادل یک میلیارد تومان است.

وی در ادامه صندوق یکی از محدودیت‌های این صندوق را عدم ورود آن به صنايعي غیر از آنچه که در هدف سرمايه‌گذاري تعريف شده است عنوان کرد و افزود: همچنین به منظور کاهش ريسک، سرمايه‌گذاري بيش از 35 درصد منابع مستقیم صندوق در يک شرکت خاص در دستور کار قرار ندارد و راهبرد اصلي صندوق خودداري از تبديل شدن به سهامدار اکثريت در شرکت­ها یا مجموعه‌های سرمایه‌پذیر است.

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری همچنین طبق اساسنامه صندوق فنابا، حداقل 30 درصد از منابع این صندوق به منظور تامين نيازهاي سرمايه‌‌گذاری در قالب سپرده‌های بانکی و یا اوراق نگهداري مي‌شود. عشقی‌نژاد در نهایت معرفی سرمایه‌گذاری جسورانه به عموم و ورود سرمایه‌گذاران خرد به این حوزه را از رسالت‌های وی‌سی‌ فناوری بازنشستگی عنوان کرد و گفت: علاوه بر این مرتفع کردن نیازهای اساسی حال حاضر بازنشستگان و صندوق‌های بازنشستگی و همچنین فراهم کردن فرصت‌های مناسب برای صندوق‌های جسورانه آتی از دیگر رسالت‌های صندوق فنابا به شمار می‌رود.

در ادامه این نشست وحید ماجد نماینده گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری عنوان نمود: یکی از اهداف ما در این صندوق ایجاد ارزش افزوده برای صاحبان این صندوق و سهامداران آن است. خدماتی که بازنشستگان محترم نیز بتوانند از آن منتفع شوند. در پایان این نشست نیز امیرسینا جیرفتی مدیر اجرایی صندوق به سوالات خبرنگاران در این حوزه پاسخ داد و افزود: از آنجا که سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها به شکل مرحله‌ای و بر اساس تعیین شاخص‌های کلیدی عملکرد برای آن‌ها انجام می‌گیرد، ریسک این صندوق کاهش یافته و شکست استارتاپ‌ها هزینه زیادی به صندوق تحمیل نخواهد کرد که در نتیجه آن ورود به این نوع سرمایه‌گذاری در بلندمدت را قابل دفاع می‌نماید.